Avrupa birliği sürecinde gerçekleştirdiğimiz icraatlar

Avrupa birliği sürecinde gerçekleştirdiğimiz icraatlar

Avrupa Birliği mali yardımlarını kullanarak Bilecik ilinde 2002-2016 yılları arasında çok sayıda yatırım gerçekleştirdik; yerel yönetimlerimize ve sivil toplum kuruluşlarımıza önemli miktarda kaynak aktardık.

2002-2016 yılları arasında “Katılım Öncesi AB Mali Yardımları” çerçevesinde hibe desteği sağlayarak Bilecik ilinde toplam 104 projeye yaklaşık 3,3 milyon Avro değerinde kaynak aktardık; önemli projeleri hayata geçirdik.

2004-2016 dönemi boyunca Türkiye Ulusal Ajansı bünyesinde yürütülen Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları (Erasmus +) kapsamında gençlik, mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi alanlarında 104 projeye yaklaşık 3,3 milyon avro’luk destek aktardık.
Ulaştırma altyapısının güçlendirilmesi amacıyla yürütülen Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi / Köseköy – Gebze Kesimi Yapım Projesini hayata geçirdik.[1]  

Yerel düzeyde yeni uygulamalar başlattık

İçişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığının işbirliği içerisinde 81 Valilikte AB ve Proje Merkezleri kurulmasını sağladık. Bu kapsamda Bilecik Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu 2010 yılında hizmete girdi.

Bilecik Valiliği, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın 2011-2012 yıllarında uygulamış olduğu İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı kapsamında “AB yolunda Bilecik” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında uygulamalı proje hazırlama eğitimi, AB fonları ve Topluluk programları hakkında eğitimler ve seminerler düzenlenerek AB hakkında bilgilendirici çalışmalar yapıldı.